KRIOTERAPIA – leczenie zimnem

Powiększ obraz

Pacjenci zdeklarowani w Gminie Bochnia mają możliwość skorzystania z bezpłatnych zabiegów krioterapii miejscowej czyli oparami ciekłego azotu. Usługi świadczone są w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Łapczycy na podstawie skierowania.

Krioterapia miejscowa stosowana jest w leczeniu urazów, silnych stłuczeń a także w chorobach reumatycznych oraz zwyrodnieniowych. Pomaga zlikwidować miejscowy ból, usprawnia pojedyncze stawy oraz likwiduje przykurcze i napięcia mięśni. Wspomaga również leczenie nerwu kulszowego, a także niweluje nerwobóle. Krioterapię wykorzystuje się również do leczenia rozległych oparzeń, gdyż powoduje zmniejszenie szoku termicznego i łagodzi ból pooparzeniowy.

Zabiegi krioterapii miejscowej wykonywane są za pomocą specjalnego urządzenia, które wytwarza parę z ciekłego azotu i za pomocą dyszy o różnej średnicy w odległości 10-15 cm od ciała jest ona uwalniana na chore miejsce. W pierwszej fazie zabiegu dochodzi do gwałtownego obkurczenia tkanek i naczyń krwionośnych. Po kilkudziesięciu minutach naczynia krwionośne rozszerzają się, a dobrze natleniona krew szybciej krąży powodując oczyszczenie się tkanek z toksycznych resztek przemiany materii.

Wśród przeciwwskazań do korzystania z krioterapii są choroby  niewydolnościowe krążenia obwodowego, upośledzenie procesów odżywczych skóry i tkanki podskórnej oraz odmrożenia.