Szkoła Rodzenia w Gminie Bochnia

Powiększ obraz

Ciąża to piękny i ważny okres w życiu kobiety. Ciężarne chcąc czuć się bezpiecznie, poszukują dobrego ginekologa, który poprowadzi ich ciążę przez 9 miesięcy. Większość z nich nie wie, że poza lekarzem, mogą korzystać z opieki położnej środowiskowej, która opiekuje się kobietą w drugiej połowie ciąży. Opieka ta dzięki refundacji NFZ  jest darmowa.

Współczesna położna to wysoko wykwalifikowany pracownik,  który  ciągle uzupełnia swoją wiedzę na kursach i szkoleniach. Położna w swojej pracy łączy doświadczenie, wiedzę medyczną z umiejętnościami psychologicznymi. Oznacza to, że w jej rękach można czuć się bezpiecznie – gdy położna zauważy nieprawidłowości, zawsze kieruje pacjentkę do lekarza.

Każda kobieta powinna mieć wybraną położną środowiskową na długo przed zajściem w ciążę. Wspólnie z nią może starannie przygotować swój organizm do poczęcia, w tym wyeliminować czynniki, które mogłyby potencjalnie zaszkodzić rozwojowi płodu. Odpowiednie przygotowanie do ciąży pozwala na pełne wykorzystanie potencjału swojego zdrowia i zwiększa szansę na poród zdrowego dziecka w terminie.

W prostym przełożeniu: im zdrowsza jest kobieta w chwili poczęcia, tym zdrowsze będzie jej dziecko. Taka forma opieki przed koncepcyjnej jest bardzo popularna na zachodzie Europy i stanowi najskuteczniejszą metodę planowania rodziny.

Jeżeli pacjentka decyduje się na prowadzenie ciąży przez położną, powinna zgłosić się do niej przed 10 tygodniem. Lekarz prowadzący w połowie ciąży powinien poinformować pacjentkę o możliwości odbywania spotkań edukacyjnych z położną. Nie każda z nich zajmuje się takimi spotkaniami, ale warto poszukać – najczęściej są to osoby prowadzące niezależne praktyki.

NFZ refunduje takie wizyty od 21 tygodnia ciąży. Spotkania położnej z pacjentką są prowadzone równolegle do wizyt lekarskich, uzupełniają się tworząc kompletny system opieki nad przyszłą mamą. Wizyty odbywają się od 21 tygodnia co tydzień, a od 32 tygodnia nawet dwa razy w tygodniu.

Zajęcia w ramach SZKOŁY RODZENIA dotyczą nie tylko zagadnień związanych z przebiegiem ciąży, przygotowaniem do porodu czy pielęgnacją noworodka, ale również trybu życia i diety kobiety w ciąży.  W trakcie zajęć prowadzone są ćwiczenia relaksacyjne, oddychające, ogólnorozwojowe i poporodowe.  Na kursie można także uzyskać informacje na temat karmienia piersią i problemów laktacyjnych oraz szczepień. Jedno ze spotkań poświęcone jest zwiedzaniu oddziału położniczego i sali porodowej.

NIEZALEŻNIE OD SZKOŁY RODZENIA KAŻDA KOBIETA, A SZCZEGÓLNIE CIĘŻARNA POWINNA SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z POŁOŻNĄ.

ulotkaspgzozszr