Wyjazd na wakacje w ciąży to doskonała okazja, aby odpocząć i nabrać sił przed przyjściem dziecka na świat. Gdy nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych najlepszym terminem na podróżowanie jest II trymestr – bo w I często dokuczają dolegliwości ciążowe a przyszłe mamy czeka wiele badań, natomiast trymestr III niesie pewne ograniczenia, choćby ze względu na duży brzuch ciężarnej.
Do pewnego etapu ciąży w zasadzie można podróżować wszystkimi środkami transportu, a najważniejsze jest, aby czuć się komfortowo. Pamiętać należy, że większość linii lotniczych (np. Ryanair) od 28 tygodnia ciąży wymaga zaświadczenia o braku przeciwwskazań do takowej podróży. Jednak już po upływie 36 tygodnia dla ciąży pojedynczej i 32 tygodnia przy ciąży bliźniaczej podróż samolotem jest niedozwolona. Przed spakowaniem walizek warto zatem sprawdzić jakie wymagania dla kobiet w ciąży ma konkretna linia lotnicza.
Przy wyborze miejsca wypoczynku należy wziąć pod uwagę, że podróż do krajów egzotycznych jest długa, a na miejscu mogą czekać niebezpieczne dla przyszłej matki i jej dziecka choroby. Unikać należy też wyjazdu do miejsc, gdzie wymagane są szczepienia, ponieważ niektóre z nich (np. na żółtą febrę) są niebezpieczne w czasie ciąży. Warto dla swojego bezpieczeństwa sprawdzić, czy w pobliżu znajdują się sklepy spożywcze, apteka czy szpital. Wybór miejsca wypoczynku warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ciężarna powinna zabrać ze sobą:
- kartę ciąży, USG, wyniki badań krwi – całą dokumentację medyczną (może okazać się konieczna w sytuacji problemów zdrowotnych)
- polisy ubezpieczeniowe (należy sprawdzić, czy obejmują one ubezpieczenie zdrowotne związane z ciążą lub koszty zmiany terminu powrotu w przypadku porodu)
- leki przepisane przez lekarza oraz przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz witaminy,
- właściwe pod dany klimat ubrania i akcesoria.
A na miejscu należy uważać na jedzenie i picie, a przede wszystkim na higienę żywności. Unikać trzeba produktów, które mogą wywołać niebezpieczne choroby, zatrucia pokarmowe lub są niewskazane w okresie ciąży (np. gotowe sałatki czy lody mogą wywołać listerię). Upewnić się należy, czy woda z kranu jest bezpieczna. Jeśli mamy obawy, używajmy wody butelkowanej.
Wybierać powinniśmy lekkostrawne produkty, obfitujące w witaminy i minerały. Warto zabrać ze sobą zapasy suszonych owoców, batoników zbożowych, pełnoziarnistych ciastek i innych przekąsek. Ważne, aby mieć zawsze przy sobie butelkę wody, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu.
Źródło: https://dietetykpro.pl/artykul/198/wakacyjna-podroz-w-ciazy/