Warto pamiętać o EKUZ czyli Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego

Powiększ obraz

Wakacje to czas wzmożonych wyjazdów za granicę, głównie w celach wypoczynkowych. Przypominamy Państwu, że NFZ w swojej ofercie posiada tzw. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która potwierdza nasze prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych i umożliwia skorzystanie z opieki zdrowotnej danego państwa na tych samych zasadach co jego obywatele.

EKUZ jest ważna na terenie takich krajów jak: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.

Prawo do otrzymania karty mają wszyscy, którzy są ubezpieczeni w NFZ oraz członkowie ich rodzin. Należy jednak pamiętać, że każdy z członków rodziny, która odbywa podróż, powinien posiadać własną kartę a okres ważności karty jest różny w poszczególnych krajach.

Więcej informacji  dotyczących EKUZ oraz sposobu jej uzyskania znajdziecie Państwo na stronie Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia:  http://www.nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyrobic-karte-ekuz/