Witamina D jest jedną z najważniejszych witamin dla zdrowia ludzkiego. Odpowiedni jej poziom w organizmie gwarantuje mocne kości, zdrowe zęby oraz prawidłowo funkcjonujący układ krążenia. Witamina D we właściwym stężeniu wpływa także na system immunologiczny, pracę tarczycy a nawet na psychikę człowieka. Zmniejsza także ryzyko rozwoju raka.
W Polsce aż 95% populacji ma niedobór witaminy D. Wynika to z faktu, iż głównym źródłem witaminy D jest słońce. Jednak ze względu na nasz klimat konieczne jest pozyskiwanie witaminy D z innych źródeł – diety i preparatów.
Warto podkreślić, że zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy D w organizmie może spowodować problemy. Objawy niedoboru witaminy D to : bóle kostno-mięśniowe, choroby przyzębia, utrata apetytu, biegunka, bezsenność, zaburzenia widzenia, niesmak i pieczenie w jamie ustnej i gardle. U niemowląt pojawia się nadmiernie płaska główka z tyłu (na skutek rozmiękania kości czaszki), a na czole mogą pojawić się wypukłe guzy czołowe. Opóźnia się także proces zrastania ciemiączka. Z kolei na skutek krzywicy żeber i słabości mięśni brzucha dziecko może mieć tzw. „żabi” brzuszek (gdy leży, brzuszek rozlewa się na boki). Niedostateczna ilość tej witaminy powoduje rozwój krzywicy u małych dzieci, a u dorosłych do osteoporozy i tzw. osteomalacji, która jest właściwie tym samym co krzywica – rozmiękaniem kości. Poza tym słabnie siła mięśni, w związku z tym mogą się pojawiać problemy z chodzeniem, a prawie zawsze występują bolesne kurcze. Ponadto niedobór witaminy D zwiększa ryzyko rozwoju otyłości, chorób układu krążenia (szczególnie nadciśnienia tętniczego), cukrzycy, chorób zapalnych, autoimmunologicznych oraz nowotworów (piersi, prostaty, jelita grubego). Niedobór witaminy D może także przyśpieszyć proces starzenia. Objawami nadmiaru witaminy D są: utrata apetytu, nudności, zwiększone uczucie pragnienia, osłabienie, wzmożone oddawanie moczu, pocenie się, biegunka, wymioty, świąd skóry, ból głowy i oczu. Przedawkowanie witaminy D doprowadza do zaburzenia pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto zwiększa się zapadalność na kamicę pęcherzyka żółciowego oraz nerek. Przedawkowanie witaminy D jest również niebezpieczne dla płodu, gdyż może powodować jego deformacje, a także choroby kości u noworodka.